Menu Close

Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centro veiklos modelio diegimas

ĮGYVENDINAMAS PROJEKTAS „VILNIAUS RAJONO SAVIVALDYBĖS SVEIKATOS CENTRO VEIKLOS MODELIO DIEGIMAS“

Vilniaus rajono savivaldybės administracija (toliau – Administracija) 2025 m. vasario 26 d. su VšĮ Centrine projektų valdymo agentūra dėl projekto „Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centro veiklos modelio diegimas“ NR. 09-023-P-0015 (toliau –  Projektas) pasirašė finansavimo sutartį pagal 2022 – 2030 metų plėtros programos valdytojos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos sveikatos priežiūros kokybės ir efektyvumo didinimo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 11-002-02-11-01 „Gerinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą“. Finansuojamoji veikla 6.8. „Inovatyvių pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo ir organizavimo modelių kūrimas ir išbandymas, Vidurio ir vakarų Lietuvos regionas“.

Projekto vykdytoja – Vilniaus rajono savivaldybės administracija.

Projekto partneriai – viešoji įstaiga Vilniaus rajono poliklinika ir viešoji įstaiga Vilniaus rajono Nemenčinės poliklinika.

Senstant visuomenei vis daugiau pacientų serga viena ar keliomis lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis. Vilniaus rajone vyresnių kaip 65 m. asmenų skaičius 2019 m. sudarė 12,3 proc., o 2024 m. pradžioje – 15,1 proc. nuo visų gyventojų. Lietuvoje, taip pat ir Vilniaus rajone kol kas lėtinių neinfekcinių ligų priežiūra yra fragmentiška, orientuota į ligos gydymą, o ne į pacientą, trūksta holistinio požiūrio į paciento sveikatos būklę, jos įvertinimą, visaverčio paciento poreikių tenkinimo, siekiant ne tik efektyvesnio lėtinių ligų valdymo, tačiau ir geresnės pacientų gyvenimo kokybės. Remiantis Higienos instituto skelbiamais statistiniais duomenimis (2022 m. duomenys), išvengiamos hospitalizacijos dėl cukrinio diabeto rodikliai 1000 gyv. Vilniaus rajone viršija šalies vidurkį: išvengiamos hospitalizacijos rodiklis tarp suaugusiųjų Vilniaus rajone –1,9, Lietuvos vidurkis – 1,8, o atskirai vertinant skirtingo amžiaus grupėse šio rodiklio reikšmes, matyti, jog tarp vyresnių kaip 65 m. amžiaus gyventojų Vilniaus rajone išvengiamos hospitalizacijos dėl cukrinio diabeto rodiklis 1000 gyv. 2022 m. buvo 5,2, kai Lietuvos vidurkis – 3,4. Taip pat nors išvengiamos hospitalizacijos dėl hipertenzijos rodikliai Vilniaus rajone 2022 m. buvo geresni nei šalies vidurkis, tačiau didelis sergančiųjų skaičius lemia tai, jog reikia ir toliau skirti išskirtinį dėmesį šiai pacientų grupei. Ne vienas atliktas tyrimas rodo, jog pacientų, sergančių viena ar keliomis lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, gyvenimo kokybė yra prastesnė, todėl būtina išskirtinį dėmesį skirti pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, arterine hipertenzija ir kitomis lėtinėmis ligomis bei gerinti jiems teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą.

Atsižvelgiant į tai, numatoma VšĮ Vilniaus rajono poliklinikoje bei VšĮ Vilniaus rajono Nemenčinės poliklinikoje taikyti inovatyvų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelį atrinktai pacientų grupei. Modelio įgyvendinimas apims pacientų holistinį būklės ištyrimą, kompleksinės ir integruotos priežiūros teikimą, modelio taikymui bei nuotoliniam duomenų keitimuisi reikalingos įrangos įsigijimą, mokymus pacientams ir/ar jų šeimos nariams/artimiesiems, taip pat mokymus sveikatos priežiūros ir kitiems specialistams, tai ne tik pagerins šiems pacientams teikiamų paslaugų kokybę ir prieinamumą, bet ir modelio taikymo metu specialistų įgytos žinios bei patirtis sudarys galimybes panašų modelį ar jo principus taikyti teikiant paslaugas ir kitiems specialistams.

Taip pat projekto metu planuojama užtikrinti Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centro veiklos koordinavimą (koordinatoriaus darbo užmokesčio finansavimas bei sveikatos centro veiklos koordinavimo procesus reglamentuojančio dokumento parengimas). Atsižvelgiant į paciento poreikius ir gebėjimus, bus apmokamos atvejo vadybininko funkcijos, kurios reikalingos pacientų srautų valdymui ir (ar) paslaugų teikimo priemonių, kad konkrečiam pacientui būtų užtikrintas vientisas (taikant žaliojo koridoriaus principą) visų reikiamų sveikatos centro paslaugų sąrašo paslaugų suteikimas per kuo trumpesnius terminus.

Projekto tikslas – pagerinti Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centro veiklos koordinavimą ir pacientų srautų valdymą, taip pat pagerinti teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir prieinamumą viena ar keliomis lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis sergantiems pacientams, taikant inovatyvų paslaugų teikimo modelį.

Projekto tikslinė grupė yra Vilniaus rajono savivaldybės sveikatos centro koordinatorius, atvejo vadybininkai, daugiadalykės specialistų komandos, pacientai, prisirašę prie sveikatos centro ir sergantys viena ar keliomis lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis.

Projekto vertė: 835 866,77 Eur, iš jų ES fondų lėšos – 710 486,75 Eur, bendrojo finansavimo lėšos – 125 380,02 Eur.

Projekto įgyvendinimo pabaiga: 2027 m. vasario mėnuo.

Skip to content